Czym jest keramzyt? To kruszywo znane od ponad stu lat. Wypalane z gliny w temperaturze 1100-1200 stopni. Na skutek tego procesu powstają niewielkie, mocno porowate kulki, które pokryte są twardą, ceramiczną skorupą. Keramzyt łączy w sobie 2 cechy: lekkość oraz wysoką termoizolacyjność. To m.in. ze względu na nie znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach: budownictwie, ogrodnictwie, czy geotechnice. Właściwości keramzytu doceniają zwłaszcza mieszkańcy Skandynawii. Czy stosowanie keramzytu to dobre rozwiązanie, czy tylko chwilowa moda? Oto kilka cennych informacji.
Skąd bierze się szerokie zastosowanie keramzytu?
tu moze być twój link, napisz do nas Dzięki wysokiej porowatości struktury wewnętrznej posiada bardzo duży współczynnik izolacji akustycznej.
Kolejne właściwości to wysoka odporność na związki chemiczne, grzyby i pleśń. Dzięki swojej porowatej strukturze keramzyt jest też paroprzepuszczalny. Dzięki czemu nie tylko szybciej wysycha i łatwiej odprowadza parę, ale także ciągle utrzymuje pożądany poziom termoizolacyjności. Keramzyt to materiał, którego nie lubią zwierzęta. Dzięki szorstkiej strukturze zewnętrznej gryzonie go unikają, nie podgryzają i nie wiją w nim swoich siedzib.
Zastosowanie keramzytu w geotechnice
Geotechnika zajmuje się badaniem, sprawdzaniem i analizowaniem struktury gruntu. Badania geotechniczne umożliwiają optymalne przygotowanie podłoża pod budowę obiektów czy dróg. Czy keramzyt znajduje zastosowanie w geotechnice? Tak i to bardzo szerokie. Materiał ten wykorzystywany jest przy budowie dróg na podłożu o niskiej nośności, czy zróżnicowanym uwarstwieniu. Służy także do zasypywania drenaży, czy odciążania tuneli.
Keramzyt w sporcie, czy to możliwe?
Jak widać zastosowanie keramzytu, jest niezwykle szerokie. Czy wiesz, że materiał ten ma duże znaczenie w sporcie, a raczej w budowie obiektów sportowych? Boiska, hale do gry w piłkę, czy korty tenisowe to bardzo częste inwestycje budowlane. Nie zawsze podłoże, na którym ma zostać zbudowane boisko, jest odpowiednie. Grunty podmokłe, torfowe, czy nieprzepuszczalne wymagają wykonania tzw. drenażu powierzchniowego. Materiałem do stworzenia takiego drenażu może być keramzyt. Owija się go wówczas geowłókniną. Keramzyt nie tylko odprowadza wody opadowe, ale także chroni przed mrozem, co jest dodatkowym atutem. Na keramzycie owiniętym geowłókniną można ułożyć zarówno nawierzchnie trawiaste jak też sztuczne.
- Kurs instruktora fitness- klucz do kariery w branży zdrowia i urody - 21 września 2023
- Leasing czy wynajem długoterminowy samochodów w Warszawie – Twoje rozwiązanie na mobilność w stolicy Polski - 18 września 2023
- Angielski dla dzieci we Wrocławiu – edukacja i zabawa - 14 września 2023